blog

Ile kosztuje skład książki?

Skład i łamanie książki to kluczowe elementy, które w dużej mierze decydują o tym, jakie wrażenie na czytelnikach zrobi dana pozycja. Autorzy często obawiają się, że wydanie książki będzie ich dużo kosztować, dlatego rezygnują ze składu lub próbują wykonać go samodzielnie. Przeczytaj ten wpis i dowiedz się, ile zapłacisz za przygotowanie książki do druku!

Od czego zależy cena za skład książki?

Zacznijmy od tego, że każda książka podlega indywidualnej wycenie. Dzieje się tak, ponieważ prace różnią się między sobą objętością, stopniem skomplikowania układu graficznego strony oraz sposobem przygotowania dostarczonych materiałów.

Wybierając współpracę z goodot, możesz liczyć na profesjonalne wsparcie i doradztwo na każdym etapie realizacji projektu. Na początku przygotuję dla Ciebie darmową wycenę i zaproponuję korzystny termin realizacji zlecenia. Cena składu książki obejmuje takie elementy jak:

1. Koszty za projekt layoutu graficznego, w skład którego wchodzi m.in.:

 • stworzenie siatki dokumentu,
 • dobranie fontów,
 • dopasowanie interlinii, marginesów, wielkości i kolorów,
 • zaprojektowanie stylu grafik, wykresów, tabel,
 • projektowanie stron rozdziałowych, tytułów, podtytułów i każdego najdrobniejszego elementu publikacji.

Szacowany koszt usługi to ok. 450 zł.

2. Koszty za projekt okładki w dwóch pakietach do wyboru: 

 • pierwszy, w kwocie 250 zł (jedna wersja + ewentualne poprawki),
 • drugi, w kwocie 650 zł (trzy wersje do wyboru + ewentualne poprawki).

3. Koszty za skład i opracowanie całości:

 • 90-180 zł/arkusz wydawniczy (40 000 znaków ze spacjami).

4. Koszty dodatkowe:

 • koszty za konwersję epub i mobi,
 • koszty za redakcję i korektę,
 • koszty za druk.

Jak widzisz, ostateczna wycena będzie uzależniona od wielu mniejszych elementów, które składają się na większą całość. Dużą rolę odgrywa tutaj również poziom skomplikowania tekstu. Inaczej wycenia się prozę, a inaczej pracę naukową, tekst techniczny, matematyczny, czasopisma lub magazyny. Niezależnie od tego, jaki charakter ma Twoja praca, wybierając moje usługi, możesz liczyć na rzetelną wycenę i profesjonalne wykonanie zlecenia w umówionym terminie.

Po co książkę oddaje się do składu i łamania?

Czy wiesz, że istnieje bardzo wiele sposobów na przedstawienie tego samego tekstu? Od tego, który z nich zostanie wybrany, może zależeć sukces Twojej książki. Zadaniem grafika, który wykonuje skład, jest takie formatowanie tekstu, aby jego czytanie było wygodne i komfortowe. Zbyt mała czcionka, chaotyczny układ treści lub nieczytelne oddzielnie od siebie akapitów może powodować zmęczenie wzroku i znużenie podczas czytania. Gdy znaki zlewają się w jedną plamę, trudno jest skupić się na treści i zachwycać pięknym doborem słów.

Brak składu lub nieprawidłowo wykonany skład może też utrudniać podążanie za akcją i śledzenie poszczególnych wątków. Czytelnik będzie się wciąż gubił między wersami, a to negatywnie wpłynie na odbiór książki i sprawi, że fabuła nie będzie dla niego ciekawa. Ponadto bez odpowiedniej obróbki graficznej Twoja książka nie będzie wyglądała profesjonalnie, co znacząco obniży jej wartość rynkową.

Kiedy warto zlecić skład książki?

Skład książki to usługa, która jest absolutnie warta swojej ceny. Jeśli chcesz wydać książkę samodzielnie, koniecznie rozważ zlecenie składania książki i łamania tekstu wykwalifikowanemu specjaliście. Warto to zrobić niezależnie od tego, w jakiej formie wydajesz książkę. Zarówno książka papierowa, jak i e-book będą zdecydowanie lepiej się prezentowały, jeśli zostaną poddane stosownej obróbce. Jest to skuteczny sposób na zadbanie o wizualną stronę tekstu. Czytelnicy na pewno docenią profesjonalny wygląd książki i tym chętniej będą po nią sięgać.

Wszystkie osoby zainteresowane usługą składu i typografii książki serdecznie zapraszam do kontaktu. Przygotuję dla Ciebie indywidualną wycenę, która nie jest zobowiązująca. Na tej podstawie będziesz mógł podjąć świadomą decyzję o rozpoczęciu współpracy z profesjonalną projektantką graficzną, która zadba o wizualną stronę Twojej książki.

Otrzymaj darmową
wycenę projektu