blog

Jak wydać czasopismo branżowe?

Własne czasopismo branżowe to skuteczne narzędzie marketingowe, dzięki któremu zaangażujesz swoich pracowników, klientów i kontrahentów w sprawy firmy. Publikacje mogą mieć charakter informacyjny, edukacyjny lub reklamowy, a treści powinny być użyteczne i ciekawe. Jak stworzyć od podstaw własne czasopismo branżowe?

Określ swoje cele

Specjalistyczna prasa branżowa ma swoich wiernych odbiorców w postaci przedstawicieli różnych zawodów, którzy wciąż poszerzają swoją wiedzę i poszukują informacji na temat innowacyjnych rozwiązań i technologii. Wśród popularnych tytułów znajdują się te z obszaru medycyny, HR, inżynierii, handlu czy motoryzacji.

Stworzenie własnego czasopisma to doskonały sposób na przyciągnięcie klientów, reklamodawców oraz specjalistów zainteresowanych daną tematyką. Jednak, aby tak się stało, trzeba najpierw określić cel wydania czasopisma i jego grupę docelową. Magazyn może być wydawany w formie cyfrowej lub drukowanej oraz skierowany wyłącznie do pracowników, lub do szerszej grupy odbiorców.

Najczęściej czasopisma branżowe wydaje się po to, aby:

  • poprawić komunikację w firmie,
  • budować pozytywny wizerunek firmy i umacniać pozycję marki na rynku,
  • informować o nowych produktach,
  • doradzać klientom i odpowiadać na ich pytania dotyczące produktów,
  • przekazywać nową wiedzę na temat stosowanych materiałów i technologii,
  • pozyskiwać nowych klientów i budować z nimi pozytywne relacje.

Gdy określisz rodzaj przekazu i grupę docelową, znalezienie atrakcyjnego i chwytliwego tytułu dla czasopisma będzie zdecydowanie prostsze.

Zarejestruj czasopismo w sądzie okręgowym

Zanim zabierzesz się za projektowanie i wydawanie czasopisma branżowego, musisz je najpierw zarejestrować. Wniosek o rejestrację należy złożyć w sądzie okręgowym właściwym miejscowo dla siedziby wydawcy. Dokument powinien zawierać następujące informacje:

  • tytuł czasopisma oraz siedzibę i dokładny adres redakcji,
  • dane osobowe redaktora naczelnego,
  • określenie wydawcy, jego siedzibę i dokładny adres,
  • częstotliwość ukazywania się dziennika lub czasopisma.

Opłata stała za wpis do rejestru dzienników i czasopism wynosi 100 złotych. Sąd okręgowy ma 30 na rozpatrzenie wniosku. Po tym czasie można już rozpocząć wydawanie i dystrybucję czasopisma branżowego.

Stwórz atrakcyjny projekt czasopisma

Po dopełnieniu wszystkich formalności możesz już w pełni skupić się na stworzeniu atrakcyjnego projektu czasopisma branżowego. Magazyn powinien być czytelny, interesujący i profesjonalny. W tym celu warto nawiązać współpracę z doświadczonym projektantem graficznym, który przygotuje dla Ciebie projekt okładki, skład i typografię publikacji. Takie usługi oferuje studio goodot. W ramach prowadzonej przeze mnie działalności od lat wspieram swoich klientów w tworzeniu atrakcyjnych i użytecznych publikacji.

Projektowanie graficzne czasopism to złożony proces, który składa się z:

  • tworzenia czytelnego układu stron,
  • doboru odpowiednich fontów,
  • wyboru kolorów, zdjęć i grafik,
  • stworzenia spójnego stylu, który idealnie odzwierciedla tożsamość wizualną marki,
  • umiejętnego zastosowania dodatkowych elementów, takich jak: ramki, infografiki czy cytaty.

Dzięki specjalistycznemu wsparciu czasopismo branżowe stanie się wizytówką Twojej firmy. Jest to doskonała alternatywa dla przedsiębiorstw, które pragną dzielić się swoją wiedzą z innymi oraz szukają ciekawych sposobów na pozyskanie nowych klientów.

Dystrybucja i promocja

Ostatnim etapem jest dystrybucja czasopisma oraz podjęcie odpowiednich działań promocyjnych. Magazyn możesz rozdawać pracownikom lub klientom odwiedzającym siedzibę firmy, a także na eventach lub targach branżowych. Prasę w formie cyfrowej wysyła się razem z newsletterem lub można ją też opublikować w mediach społecznościowych. Niezależnie od tego, jaki sposób dystrybucji wybierzesz, pamiętaj o aktywnym promowaniu czasopisma w telewizji, prasie i internecie. Własne pismo branżowe przyniesie Ci wiele satysfakcji i sprawi, że Twoja firma wyraźnie wyróżni się na tle konkurencji.

Otrzymaj darmową
wycenę projektu