blog

Jak zrobić skład książki?

Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej liczba osób w Polsce, które w roku 2023 przeczytały co najmniej jedną książkę wzrosła aż o 9%, co jest najlepszym wynikiem od 10 lat. Oznacza to, że zdecydowanie warto wydać własną książkę. Żeby jednak trafić do szerokiego grona odbiorców, należy prawidłowo przygotować tekst do druku. Jak to zrobić?

Co to jest skład książki?

Autorzy bardzo skupiają się na etapie redakcji i korekty ewentualnych błędów w swoich książkach. Jest to bardzo słuszne podejście. Jednak warto pamiętać, że nie mniej ważny jest ostateczny wygląd książki i układ tekstu.

Skład książki to właśnie ten etap przygotowania pozycji do druku, który obejmuje ułożenie i formatowanie tekstu w taki sposób, aby czytelnik mógł się w pełni skupić na treści materiału. Celem jest stworzenie spójnej i przejrzystej całości oraz możliwość płynnego przechodzenia z jednej strony na drugą. Teksty z Worda są składane w profesjonalnym programie InDesign.

Na ostateczny wygląd książki, czyli jej layout wpływa wiele z pozoru drobnych elementów, na które autorzy często nie zwracają uwagi. Dlatego materiał przed i po składzie znacząco się od siebie różni. Prawidłowo wykonany skład książki to gwarancja, że treść będzie dużo łatwiejsza i przyjemniejsza w odbiorze.

Skład książki – na czym polega i jak przebiega?

Składanie tekstu polega na wstawieniu go z Worda do programu graficznego, np. Adobe Indesign, a następnie jego prawidłowe sformatowanie, ułożenie i przygotowanie do wydruku. Nie chodzi tylko o to, aby wyrównać marginesy i umieścić plik w programie graficznym. Skład książek to sztuka formatowania tekstu w taki sposób, aby idealnie układał się na każdej stronie. W tym celu wykonuje się następujące działania:

  • dobranie odpowiednich czcionek ich wielkości i interlinii,
  • projektowanie pagin górnych i dolnych,
  • projektowanie przypisów,
  • ustawienie odpowiedniego dzielenia w programie graficznym,
  • usunięcie najczęściej pojawiających się błędów typograficznych, takich jak: podwójne spacje, spacje przed znakiem interpunkcyjnym czy zamiana dywizów na półpauzy,
  • poprawa pozostałych błędów.

W trakcie pracy używa się GREPów, czyli komend wiersza poleceń, które wyszukują określonych wyrażeń w tekście, co znacznie przyspiesza proces poprawiania błędów. Celem tych działań jest ułatwienie czytelnikowi odczytywania poszczególnych wersów. Im bardziej przejrzysta i czytelna będzie treść, tym większa szansa, że czytelnik się nie pogubi i nie pominie żadnego wersu w trakcie czytania.

Szewcy i bękarty – najpopularniejsze błędy w składzie tekstu

Skład tekstu to skomplikowana procedura, która wymaga posiadania ogromnej wiedzy, doświadczenia i umiejętności edytorskich. Doświadczony operator DTP, czyli osoba, która odpowiada za skład i łamanie tekstu, musi sprawnie wyłapać wszystkie błędy. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy szewców i bękartów.

Szewc to nic innego jak pozostawienie pierwszego wersu nowego akapitu na samym dole strony lub kolumny. Natomiast bękart polega na tym, że pojedynczy, ostatni wiersz akapitu zostaje pozostawiony u góry strony.

Usunięcie tego rodzaju błędów ze wszystkich stron wymaga dużej wprawy, dlatego warto powierzyć to zadanie doświadczonemu specjaliście. W swojej pracy od lat zajmuje się składaniem i łamaniem tekstów, dzięki czemu jestem w stanie szybko wyłapać i poprawić wszystkie błędy.

Dlaczego prawidłowy skład książki jest tak ważny?

Skład książki wpływa na jej walory estetyczne i jakościowe. Jeśli nie zadbasz o ten element, możesz mieć problem, aby zainteresować swoją książką szersze grono czytelników lub zdobyć przychylne recenzje. Brak składu lub źle przeprowadzony skład może spowodować, że Twoja książka nie zostanie dobrze odebrana, a czytelnik będzie miał problem, aby przeczytać ją do końca.

Samodzielne składanie materiału nie jest zalecane, ponieważ w trakcie takiej pracy pojawia się wiele niuansów, które osoby bez doświadczenia mogą łatwo przeoczyć. Należy pamiętać również, że jest to zajęcie dosyć pracochłonne, które wymaga sprawnego posługiwania się specjalistycznym oprogramowaniem graficznym.

Osoby, które chcą osiągnąć sukces literacki, powinny podejść do tego zadania profesjonalnie. Zamiast szukać oszczędności, zleć skład książki doświadczonemu specjaliście, który sprawi, że treść wciągnie czytelnika i będzie dla niego wyjątkowo atrakcyjna.

Chętnie pomogę Ci w przygotowaniu Twojej książki do druku. Wyślij mi swoją pracę, abym mogła zaproponować Ci korzystną wycenę. Serdecznie zapraszam do kontaktu na Messengerze, mailowego lub telefonicznego.

Otrzymaj darmową
wycenę projektu