blog

Skład publikacji elektronicznych – jak powinien wyglądać dobrze przygotowany e-book?

Rynek e-booków w Polsce wciąż się rozwija. Jeśli chcesz przyciągnąć czytelnika, nie możesz ograniczać się jedynie do przygotowania ciekawej treści, równie ważna jest oprawa wizualna i skład publikacji elektronicznych. Co zrobić, żeby e-book dobrze się sprzedawał, a Twoja praca została doceniona przez rzeszę oddanych czytelników?

Skup się na wygodzie czytelnika

Pierwszym, co powinieneś zrobić przed wydaniem e-booka to skupienie się na wygodzie czytelnika. W tym celu należy zadbać o profesjonalny skład publikacji elektronicznej. Projektowanie e-booków przebiega w nieco odmienny sposób niż projektowanie graficzne książek w wersji papierowej. W takim wypadku trzeba wziąć pod uwagę specyfikę korzystania z elektronicznych czytników książek. Zarówno treść, jak i układ stron oraz grafika powinny ułatwiać czytanie, śledzenie treści i przechodzenie z jednej strony na drugą. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek na temat przygotowywania składu publikacji elektronicznych.

1. Zasady typograficzne

Profesjonalnie przygotowany e-book nie zawiera błędów, które rozpraszają czytelnika i utrudniają przyswajanie treści. Jeśli chcesz mieć pewność, że w tekście nie ma samotnych spójników, zbyt dużych pauz między wyrazami oraz za małych lub za dużych kerningów, zleć wykonanie składu publikacji projektantowi graficznemu. Specjalista usunie wszystkie błędy, dzięki czemu treść będzie przyjemna w odbiorze.

2. Odpowiednie ułożenie treści

Zbyt długie bloki tekstu, brak wyróżnień i nagłówków powodują, że czytanie staje się wyjątkowo męczące. Dobry e-book powinien być przejrzysty pod względem wizualnym i czytelny. Chodzi o to, aby czytelnik mógł szybko dotrzeć do interesujących go treści. Jest to szczególnie ważne w przypadku poradników oraz e-booków o charakterze reklamowym. 

3. Dodanie interaktywnych elementów

Interaktywne elementy w e-booku to skuteczny sposób na zainteresowanie czytelnika Twoją książką lub poradnikiem. W takim wypadku świetnie sprawdza się: interaktywny spis treści, interaktywne pola i formularze, a także galerie i animowane obrazy.

4. Atrakcyjna okładka

Stworzenie okładki e-booka, która przyciągnie uwagę i spowoduje, że internauta na chwilę zatrzyma się, aby bliżej przyjrzeć się Twojej książce to spore wyzwanie. Zadaniem projektanta graficznego jest przygotowanie ciekawego i spójnego wizualnie projektu, który będzie dobrze dopasowany do treści e-booka. W swojej pracy wielokrotnie miałam już okazję tworzyć projekty graficzne książek elektronicznych, dzięki czemu wiem, jakie elementy przykuwają uwagę odbiorcy. W efekcie bez problemu dobiorę kolory i fonty do Twojego e-booka, zapewniając mu tym samym atrakcyjny i przemyślany wygląd.

5. Dobranie odpowiedniego formatu

W przypadku projektowania e-booków bardzo ważny jest również wybór odpowiedniego formatu. Najczęściej są to: EPUB, MOBI lub PDF. Nie mniej ważna jest optymalizacja rozmiaru pliku. E-book powinien być zoptymalizowany pod kątem rozmiaru, wówczas strona będzie się sprawnie ładować, a czas pobierania pliku zostanie skrócony do niezbędnego minimum.

6. Dodanie zdjęć i grafik

Dodanie zdjęć i grafik to doskonały sposób na urozmaicenie e-booka i poprawę komfortu czytelników. Do tego celu wykorzystuje się wysokiej jakości zdjęcia, ilustracje i grafiki przygotowane w odpowiednim formacie. Sposób rozmieszczenia obrazów powinien być dobrze przemyślany. Grafiki i zdjęcia najczęściej są stosowane, żeby uzupełnić treść lub podkreślić ważne informacje.

Projekt graficzny książki elektronicznej – jak mogę Ci pomóc?

Jestem doświadczoną projektantką graficzną, która nie boi się nowych wyzwań i posiada bardzo dobre rozeznanie na rynku e-booków. W swojej pracy wykorzystuję zaawansowany program do projektowania, łamania, składania i przygotowywania tekstu – InDesign. Jest to nowoczesne oprogramowanie, które umożliwia profesjonalną obróbkę grafiki i tekstu oraz pozwala uzyskać doskonałe rezultaty w postaci atrakcyjnego wizualnie e-booka.Projekt graficzny książki elektronicznej to kompleksowa usługa, dzięki której stworzone przez Ciebie treści staną się przyjazne i interesujące dla czytelników. Zadzwoń do mnie lub napisz, aby poznać więcej szczegółów oferty!

Otrzymaj darmową
wycenę projektu